Roboty sprzątające – budowa i zasady działania
Roboty sprzątające nie są już nowinkami technologicznymi na rynku. Podbijają serca coraz większej liczby ludzi, są już w wielu domach i wspomagają w codziennych obowiązkach wiele rodzin. Czym tak naprawdę różnią się od tradycyjnych odkurzaczy? Jaka jest ich budowa i zasady działania?
Roboty sprzątające – zasada działania
Zasada działania robotów sprzątających jest bardzo podobna do znajdujących się w każdym domu odkurzaczy ręcznych. W obudowie urządzenia znajduje się silnik, który odpowiada za generowanie mocy ssącej. Dzięki niej zanieczyszczenia z podłogi są podnoszone i wciągane do specjalnie przeznaczonego pojemnika na zabrudzenia. Taka jest główna zasada działania. W przeciwieństwie jednak do standardowych odkurzaczy, roboty sprzątające są wyposażone również wiele podzespołów i systemów, które wspierają ich pracę oraz zapewniają komfort użytkownikom. Są to przede wszystkim:
- samodzielny napęd jezdny, dzięki któremu robot porusza się autonomicznie,
- czujniki, które zapobiegają wpadaniu robotów na ściany czy spadaniu ze schodów,
- nadajniki laserowe lub kamery wizyjne, które ułatwiają orientację w terenie,
- nadajnik i odbiornik Wi-Fi, dzięki którym robot nie gubi się w mieszkaniu,
- integracja z aplikacją mobilną.
Wiele zależy oczywiście od samego modelu robota sprzątającego. Najtańsze z nich nie są wyposażone aplikację mobilną czy innowacyjne metody mapowania pomieszczeń.
Jak działa robot sprzątający?
Robot sprzątający porusza się dzięki kołom głównym lub napędowi gąsienicowemu. Czujniki odpowiadają za wykrywanie ścian i przeszkód, przez co odkurzacz może bez problemów obrysować pomieszczenie, a później poruszać się systematycznie wewnątrz. Antena sieci bezprzewodowej umożliwia precyzyjną lokalizację urządzenia, dzięki czemu możliwe jest sprzątanie strefowe, miejscowe czy wysłanie robota w dowolne miejsce mieszkania.
Dlaczego roboty sprzątające są tak skuteczne?
Poza silnikiem, który zapewnia moc ssącą, roboty odkurzające wyposażone są w dodatkowe podzespoły, które zwiększają efektywność sprzątania. Są to:
- szczotki główne, które zbierają włosy i sierść oraz przekierowują je do pojemnika na zabrudzenia,
- szczotki boczne, które odpowiadają za zbieranie zanieczyszczeń spod ścian i narożników,
- filtry HEPA, które wyłapują alergeny, bakterie i wirusy z powietrza.
Niektóre modele robotów sprzątających bazują na dwóch szczotkach lub są one wykonane z włosia i gumowych łopatek. Nie bez znaczenia jest także obudowa urządzenia. Kwadratowa lub w kształcie litery D ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z kątów pomieszczenia. Kolista obudowa jest z kolei bardziej mobilna i lepiej manewruje między przeszkodami. Ważne jest utrzymywanie poszczególnych komponentów w czystości i okresowe przeglądy techniczne w renomowanym serwisie robotów sprzątających.
Inne rodzaje robotów sprzątających
Omówione wyżej roboty są przeznaczone do odkurzania powierzchni na sucho. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są również inne rodzaje urządzeń – w tym bardzo popularne roboty hybrydowe i mopujące. Ich zadaniem jest przecieranie podłogi na mokro w jak najdokładniejszy sposób, by usunąć wszelkie plamy i zabrudzenia. Najprostsze roboty hybrydowe są wyposażone wu tzw. głowicę mopującą, czyli nakładkę ze zbiornikiem wodnym i doczepioną ścierką z mikrofibry. Podczas każdego przejazdu mokra ścierka ściera plamy z podłogi. W nowocześniejszych rozwiązaniach, dedykowanych tylko myciu podłóg, można spotkać się z dodatkowym ruchem wirującym lub drgającym głowicy. Nieco inne mogą być również algorytmy poruszania się po mieszkaniu. W tym przypadku lepiej sprawdza się posuwanie się po okręgach.
Jak widać, budowa i zasada działania robota sprzątającego są dość proste. Dzięki temu gwarantują wysoką efektywność pracy oraz długą żywotność. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, wykorzystać z takiego urządzenia i samodzielnie podejmować się jego konserwacji.