Serwis.com Robotów Sprzątających iRobot, Xiaomi, Moneual, Mamibot, Hobot
794 093 732 kontakt@serwis.com

Jak dbać o robota sprzątającego?

Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie udogodnień do swojego codziennego życia. Przyzwyczajasz się do robienia kilku rzeczy jednocześnie i z dbałością organizujesz czas, aby jak najefektywniej go wykorzystywać. Roboty sprzątające wspomagają Cię w utrzymywaniu porządku, ale czy wiesz, że dla ich prawidłowej pracy i długiej żywotności niezbędna jest regularna konserwacja? Jak dbać o robota sprzątającego?

Kiedy czyścić robota sprzątającego?

Częstotliwość konserwacji zależy od czynników o charakterze indywidualnym. Są to:

  • częstość eksploatacji urządzenia,
  • stopień zabrudzenia podłóg,
  • rodzaje zabrudzeń, które występują na co dzień,
  • stosowanie się do wskazań producenta.

To od nich w dużej mierze zależy proces, jak dbać o robota sprzątającego. Standardowo przyjmuje się, że urządzenie jest używane raz dziennie przy średnim stopniu zabrudzeń. Wówczas obowiązują terminy podane przez producenta. Przy częstszej eksploatacji, są one częstsze. Przy bardzo dużym stopniu zabrudzenia, zachęcamy do skorzystania z serwisu robotów sprzątających, który dokładnie przeczyści wszystkie zakamarki urządzenia.

Jak dbać o poszczególne akcesoria robota sprzątającego?

Szczotka główna – podstawowy element czyszczący

Praca w trudnych warunkach może doprowadzić do nagromadzenia się zbyt dużej ilości zabrudzeń na włosiu szczotki. Aby zapobiec usterkom, należy ją regularnie czyścić. Po wymontowaniu jej z robota usuń zaplątane włosy i sierść za pomocą dołączonego do robota akcesorium lub nożyczek. Pędzelkiem można usunąć kurz. Raz na jakiś czas nie zaszkodzi przemyć ją pod bieżącą wodą. Jej wymianę rekomenduje się raz na ok. 6 miesięcy.

Szczotki boczne – dostęp do trudno dostępnych miejsc

Jednymi z najbardziej narażonych na zabrudzenia elementów są szczotki boczne. Nie od dzisiaj wiadomo, że najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się w rogach i tuż przy ścianach, więc mogą być one silnie eksploatowane. Sierść, włosy i większe zabrudzenia mogą po czasie wpłynąć na efektywność zbierania zanieczyszczeń, a mocno zaniedbane mogą się wręcz zablokować – warto więc raz 1-2 sprzątania je wyczyścić poprzez przetarcie ścierką. Warto też je odkręcić, kiedy pod nimi zbierze się zbyt dużo kurzu. Ich zmiana jest kwestią indywidualną – zaleca się wymieniać je co 3-6 miesięcy, w zależności od rekomendacji producenta.

Kółko środkowe dla mobilności robota

Gromadzące się pod kółkiem nieczystości po pewnym czasie będą utrudniać robotowi możliwość przemieszczania. Warto utrzymywać je w czystości, aby odkurzacz pracował efektywniej. Koło należy wypiąć i oczyścić ok. raz na tydzień. Wymiana jest zalecana, jeśli dojdzie do jego uszkodzenia.

Filtr HEPA dla jakości powietrza

Roboty sprzątające są wyposażone w filtr, który powstrzymuje niewidoczne zabrudzenia, kurz, bakterie i alergeny przed rozpyleniem po pomieszczeniu. Raz na tydzień warto go wyciągnąć i otrzepać. Posiadając filtry wielokrotnego użytku, można je umyć – o ile producent na to pozwala. Co ok. 3-4 miesiące zalecana jest jego wymiana.

Koła boczne i czujniki

Dokonując regularnego czyszczenia najmocniej brudzących się elementów, nie można zapominać o bocznych kołach i czujnikach. Elementy te również wpływają na efektywność pracy urządzenia. Czujniki gwarantują sprawne poruszanie się po pomieszczeniu, a koła boczne umożliwiają jazdę robota i pokonywanie progów.

Zbiornik na nieczystości – opróżniaj regularnie!

W zależności od intensywności sprzątania trzeba kontrolować stan zbiornika na nieczystości. Przepełniony pojemnik będzie oznaczał, że odkurzacz nie zbierze już niczego więcej z podłogi. Najlepiej opróżnić go po każdym sprzątaniu, choć jest to sprawa indywidualna. Raz na 2 tygodnie warto go także umyć bieżącą wodą.

Wymienione powyżej czynności powinny zająć od kilku do kilkunastu minut raz na jakiś czas. To znacznie mniej niż zajmuje codzienne odkurzanie czy mycie podłóg na mokro. Warto poświęcić tę chwilę, by sprawność Twojego odkurzacza automatycznego zawsze była najwyższa.