Serwis.com Robotów Sprzątających iRobot, Xiaomi, Moneual, Mamibot, Hobot
794 093 732 kontakt@serwis.com

Roboty sprzątające – budowa i zasady działania

Roboty sprzątające nie są już nowinkami technologicznymi na rynku. Podbijają serca coraz większej liczby ludzi, są już w wielu domach i wspomagają w codziennych obowiązkach wiele rodzin. Czym tak naprawdę różnią się od tradycyjnych odkurzaczy? Jaka jest ich budowa i zasady działania?

Roboty sprzątające – zasada działania

Zasada działania robotów sprzątających jest bardzo podobna do znajdujących się w każdym domu odkurzaczy ręcznych. W obudowie urządzenia znajduje się silnik, który odpowiada za generowanie mocy ssącej. Dzięki niej zanieczyszczenia z podłogi są podnoszone i wciągane do specjalnie przeznaczonego pojemnika na zabrudzenia. Taka jest główna zasada działania. W przeciwieństwie jednak do standardowych odkurzaczy, roboty sprzątające są wyposażone również wiele podzespołów i systemów, które wspierają ich pracę oraz zapewniają komfort użytkownikom. Są to przede wszystkim:

  • samodzielny napęd jezdny, dzięki któremu robot porusza się autonomicznie,
  • czujniki, które zapobiegają wpadaniu robotów na ściany czy spadaniu ze schodów,
  • nadajniki laserowe lub kamery wizyjne, które ułatwiają orientację w terenie,
  • nadajnik i odbiornik Wi-Fi, dzięki którym robot nie gubi się w mieszkaniu,
  • integracja z aplikacją mobilną.

Wiele zależy oczywiście od samego modelu robota sprzątającego. Najtańsze z nich nie są wyposażone aplikację mobilną czy innowacyjne metody mapowania pomieszczeń.

Jak działa robot sprzątający?

Robot sprzątający porusza się dzięki kołom głównym lub napędowi gąsienicowemu. Czujniki odpowiadają za wykrywanie ścian i przeszkód, przez co odkurzacz może bez problemów obrysować pomieszczenie, a później poruszać się systematycznie wewnątrz. Antena sieci bezprzewodowej umożliwia precyzyjną lokalizację urządzenia, dzięki czemu możliwe jest sprzątanie strefowe, miejscowe czy wysłanie robota w dowolne miejsce mieszkania.

Dlaczego roboty sprzątające są tak skuteczne?

Poza silnikiem, który zapewnia moc ssącą, roboty odkurzające wyposażone są w dodatkowe podzespoły, które zwiększają efektywność sprzątania. Są to:

  • szczotki główne, które zbierają włosy i sierść oraz przekierowują je do pojemnika na zabrudzenia,
  • szczotki boczne, które odpowiadają za zbieranie zanieczyszczeń spod ścian i narożników,
  • filtry HEPA, które wyłapują alergeny, bakterie i wirusy z powietrza.

Niektóre modele robotów sprzątających bazują na dwóch szczotkach lub są one wykonane z włosia i gumowych łopatek. Nie bez znaczenia jest także obudowa urządzenia. Kwadratowa lub w kształcie litery D ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z kątów pomieszczenia. Kolista obudowa jest z kolei bardziej mobilna i lepiej manewruje między przeszkodami. Ważne jest utrzymywanie poszczególnych komponentów w czystości i okresowe przeglądy techniczne w renomowanym serwisie robotów sprzątających.

Inne rodzaje robotów sprzątających

Omówione wyżej roboty są przeznaczone do odkurzania powierzchni na sucho. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są również inne rodzaje urządzeń – w tym bardzo popularne roboty hybrydowe i mopujące. Ich zadaniem jest przecieranie podłogi na mokro w jak najdokładniejszy sposób, by usunąć wszelkie plamy i zabrudzenia. Najprostsze roboty hybrydowe są wyposażone wu tzw. głowicę mopującą, czyli nakładkę ze zbiornikiem wodnym i doczepioną ścierką z mikrofibry. Podczas każdego przejazdu mokra ścierka ściera plamy z podłogi. W nowocześniejszych rozwiązaniach, dedykowanych tylko myciu podłóg, można spotkać się z dodatkowym ruchem wirującym lub drgającym głowicy. Nieco inne mogą być również algorytmy poruszania się po mieszkaniu. W tym przypadku lepiej sprawdza się posuwanie się po okręgach.

Jak widać, budowa i zasada działania robota sprzątającego są dość proste. Dzięki temu gwarantują wysoką efektywność pracy oraz długą żywotność. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, wykorzystać z takiego urządzenia i samodzielnie podejmować się jego konserwacji.