Serwis.com Robotów Sprzątających iRobot, Xiaomi, Moneual, Mamibot, Hobot
794 093 732 kontakt@serwis.com

Serwisowanie robota sprzątającego – czy jest konieczne?

Odkurzacz automatyczny w domu stanowi bardzo dużą pomoc przy codziennych obowiązkach. By jednak mógł służyć jak najdłużej, niezbędna jest jego prawidłowa konserwacja oraz – od czasu do czasu – wykonanie pełnego serwisowania robota sprzątającego. Jak się do tego zabrać samodzielnie, a kiedy trzeba skorzystać z usług profesjonalistów? Podpowiadamy!

Samodzielne serwisowanie robota sprzątającego

Bieżące utrzymywania robota sprzątającego w czystości nie jest trudne i nie wymaga poświęcania znacznej ilości czasu. Pewne czynności należy wykonywać po każdym odkurzaniu, niektóre raz na miesiąc lub jeszcze rzadziej.

O czym należy pamiętać przy każdym sprzątaniu?

Przede wszystkim należy przed każdym odkurzaniem opróżnić pojemnik na zabrudzenia. Przepełnienie będzie oznaczać, że robot straci na skuteczności i efektywności. Nie jest to jednak powód, by od razu zgłaszać usterkę do producenta. Inne czynności, które warto wykonywać co 1-2 sprzątania to:

  • usuwanie ze szczotki głównej wkręconych włosów i zanieczyszczeń,
  • sprawdzanie stanu filtra HEPA – najlepiej przy opróżnianiu pojemnika na brud,
  • wyciągnięcie z mechanizmu napędowego zabrudzeń – spod kółka przedniego i kół głównych,
  • sprawdzenie, czy pod mocowaniem szczotki bocznej nie zebrały się zanieczyszczenia.

Jeśli masz robota hybrydowego, czyli takiego z funkcją mopowania, pamiętaj, by po każdym sprzątaniu wylewać wodę z nakładki mopującej, a ścierki wstawiać do prania. Pozostawianie ich na dłuższy czas jest najczęstszą przyczyną blokowania się dysz wodnych i awarią całej głowicy mopującej. Taka usterka nie podlega serwisowaniu gwarancyjnemu!

Dodatkowe czynności, które można wykonywać samemu

W zależności od zaleceń producenta, trzeba dokonywać samemu pewnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz wymiany poszczególnych podzespołów. Są to przede wszystkim:

  • czyszczenie czujników zbliżeniowych i spadku suchą ściereczką co ok. 30 godzin użytkowania lub częściej,
  • oczyszczanie styków ładowania na stacji ładującej i na robocie sprzątającym – według potrzeby, kiedy dojdzie do ich zanieczyszczenia,
  • wymiana komponentów: szczotki głównej, szczotek bocznych, filtrów HEPA.

Dodatkowo, w przypadku uszkodzenia innych, niewymienialnych regularnie podzespołów, niezbędny staje się zakup nowych i wymiana. Mowa tu chociażby o pojemniku na zabrudzenia, modułach kół, kółku przednim czy baterii.

Kiedy warto skorzystać z profesjonalnego serwisu robotów sprzątających?

Są jednak sytuacje, w których trzeba skorzystać z usług profesjonalnego serwisu robotów sprzątających. Są to z pewnością wszystkie awarie, przy których urządzenie nie pracuje tak, jak powinno, a wszystkie proste czynności (wymienione wyżej) nie przynoszą rezultatu. Jedynie my jesteśmy w stanie ocenić rozmiar usterki i dokonać bardziej skomplikowanych napraw. Samodzielna próba może zakończyć się zupełnym uszkodzeniem odkurzacza. Warto także robota sprzątającego oddać nam do przeglądu nawet wtedy, kiedy wszystko pracuje tak, jak trzeba. Z takiej usługi powinno się korzystać ok. raz w roku. Ocenimy stan wszystkich podzespołów, wymienimy akumulator, jeśli będzie to niezbędne. Przeczyścimy trudno dostępne miejsca, do których użytkownik nie ma dostępu na co dzień.

Prawidłowe serwisowanie robota sprzątającego przedłuża jego żywotność i zapewnia efektywność odkurzania przez długie lata jego użytkowania. Pamiętaj, że niezbędne jest samodzielne dokonywanie drobnych czynności konserwacyjnych oraz stała współpraca z renomowanym serwisem. Gwarantujemy, że każdy automatyczny odkurzacz może być Twoim niezastąpionym pomocnikiem przez bardzo długi czas.